Då var det dags för årsmöte!
Denna gång i Göteborg på Hotell Mektagonen.
Dagen började, som vanligt, med många Hej, längesedan vi sågs & är allt bra?. Detta samtidigt som frukostfikan stod framdukad och kaffedoften spred sig i lokalen.


Årsmötet startade kl 10:00 och innan dess hade alla barn träffat barnledarna för att bege sig mot första stopet för dagen. Paradox museet. Ett mycket uppskattat besök. Lunchen åts på PizzaHut och med magen full av mat begav man sig mot anhalt 2 för dagen. Universeum. För vissa barn var spårvagnsfärden dit väldigt spännande.
Samtidigt, på årsmötet, gick stadgeändringar i genom, nya styrelsemedlemmar valdes in och budget gicks igenom. Allt enligt protokollet. Lunchen åts och sedan var det dags för föreläsning av Elin Borg. Hur samlar man, som förälder till NPF-barn, kraft? Elin lotsade föräldrarna genom föreläsningen och vips så hade dagen tagit slut.


Barnen kom tillbaka, man checkade in på rummen (en och annan hann med en liten vila) sedan var det dags för gemensam middag. Mätta, och kanske en aning trötta, satt man och pratade en stund innan det var dags att lägga sig.
Dag 2 var det ett besök på Aeroseum inplanerat. Flygplan högt & lågt från olika tidsepoker. Barnen fick klättra in i cockpit och känna sig som piloter.
Sammanfattningsvis en mycket produktiv & trevlig helg!

Copyright DHB © 2025. Quality by Digitalpartner